Rolnictwo

W jaki sposób fungicydy zwalczają infekcje grzybicze roślin

Posted by Redakcja

Sposób działania fungicydu można opisać w sposób ogólny lub szczegółowy. Fungicyd o szerokim spektrum działania jest skuteczny przeciwko wielu chorobotwórczym grzybom. Niektóre fungicydy mają bardzo wąskie spektrum działania, alternatywnie, fungicyd może wpływać na szeroki zakres grzybów, ale tylko przez określony sposób działania.

W plonach zbóż, traw i kukurydzy może się rozwijać głownica pyląca

Innym sposobem na opisanie sposobu działania fungicydu jest stwierdzenie, czy jest on używany do ochrony lub jako środek leczniczy, czy jako środek do zwalczania infekcji roślin. Środki ochronne nakłada się na zdrowe rośliny, aby zapobiec kiełkowaniu zarodników grzybów lub wnikaniu ich w tkankę gospodarza. Muszą być zastosowane, zanim zarodniki grzyba zdążą zainfekować roślinę. Nowa tkanka roślinna, która rozwija się po zastosowaniu, na ogół nie jest chroniona. Środki ochronne na ogół nie są skuteczne, gdy grzyb powodujący głownię pylącą już wrośnie w tkanki roślinne.

Fungicydy lecznicze generalnie działają wewnątrz rośliny i są skuteczne przeciwko grzybom wkrótce po penetracji. Preparaty te należy nałożyć w określonym czasie po rozpoczęciu infekcji. Wiele fungicydów ma właściwości ogólnoustrojowe, co oznacza, że są wchłaniane i przenoszone przez niektóre części roślin. Tkanki roślin zielonych, takie jak liście lub pędy, absorbują fungicydy i przenoszą je na krótkie odległości, zwykle w kierunku krawędzi liścia lub między komórkami roślinnymi. Długie czasy schnięcia i wyższe temperatury po aplikacji sprzyjają wchłanianiu wszystkich środków ochrony roślin, dlatego należy odpowiednio wybrać najlepszy czas na opryski.

Fungicydy pomagają hamować lub zapobiegać rozwojowi grzybów na roślinach, korzeniach lub nasionach, takich jak głownica pyląca. Stosowane są jako spray, proszek lub formuła systemiczna i zapewniają ochronę dojrzałym roślinom, uprawom i pomagają utrzymać zdrowe nasiona. Nowoczesne fungicydy mają niższą toksyczność, a przy prawidłowym stosowaniu korzyści znacznie przewyższają ryzyko.

Related Post