Rolnictwo

Zagrożenia w uprawach zbóż

Posted by Redakcja

W uprawach zbóż pszenicy, żyta, jęczmienia możemy znaleźć niekiedy różnego rodzaju grzyby, które powodują choroby, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia plonów. Grzyby mogą prowadzić przykładowo do nadmiernej łamliwość źdźbła zbóż, w tym przypadku grzybnia rozwija się w źdźbłach, często grzyby zimują także w glebie, dlatego też może być to problem który będzie pojawiał się co roku. W tym przypadku możemy stosować zatem płodozmian, co może znacznie ograniczyć występowanie tego rodzaju chorób.

Jak usunąć z upraw grzyby wywołujące łamliwość źdźbła zbóż?

Może być to problem dość trudny do identyfikacji ponieważ grzyb może przez dłuższy czas przebywać w ukryciu, może szybko zaatakować roślinę, wówczas rozwija się bardzo szybko. Oczywiście w tym przypadku możemy zastosować nowoczesne fungicydy, są to środki które służą do usuwania grzybni z upraw. Naturalnie aby środki ochrony roślin działały prawidłowo powinniśmy zidentyfikować problem, wówczas możemy zakupić odpowiedni środek, prawidłowo dobrać oprysk do naszych upraw.

Warto zwrócić uwagę iż niektóre grzyby rozwijają się w dość niskich temperaturach nawet od 2 do 10 stopni Celsjusza, oczywiście sprzyja temu duża wilgoć, wówczas należy obserwować uprawy, aby jak najwcześniej rozpocząć przeciwdziałanie. W przypadku łamliwości źdźbła zbóż możemy wykryć problem w fazie strzelania w źdźbło czy też kłoszenia. Grzyb utrudnia w źdźble transport wody oraz składników odżywczych, jednym z objawów może być zbyt wczesne dojrzewanie. Z pewnością warto wykorzystać selektywne środki grzybobójcze, w zależności od tego czy są to uprawy pszenicy, żyta czy też jęczmienia będziemy mogli stosować odpowiednie fungicydy które dedykowane są do tego rodzaju chorób roślin.

Nowoczesne fungicydy mogą bardzo skutecznie blokować proces chorobowy roślin, naturalnie należy dostosować je według zaleceń producenta. Z pewnością należy zwrócić uwagę na sposób rozpylania, nie możemy prowadzić prac podczas silnego wiatru, w przypadku wysokich opadów również opryski mogą być niewskazane ze względu na możliwość spłukania preparatu z rośliny do gleby. Oczywiście fungicydy mogą zwalczać https://innvigo.com/lamliwosc-zdzbla-zboz-i-traw, dzięki temu grzyb zostanie usunięty, będziemy mogli liczyć na wyższe plony.

Related Post